Wprowadzenie stringowego falownika fotowoltaicznego
Przegląd szeregowych falowników fotowoltaicznych
Inwertery fotowoltaiczne są nieodzowną częścią wytwarzania energii fotowoltaicznej, a ich główną funkcją jest przetwarzanie prądu stałego generowanego przez moduły fotowoltaiczne na prąd przemienny.
Historia rozwoju stringowego falownika fotowoltaicznego
Historia rozwoju stringowego falownika fotowoltaicznego
Na początku doboru i projektowania falowników do domowych elektrowni fotowoltaicznych dobiera się zazwyczaj falowniki możliwie największe. Oznacza to, że duże elektrownie naziemne wykorzystują scentralizowane elektrownie o mocy 500 kW, rozproszone elektrownie średniej i dużej skali wykorzystują scentralizowane falowniki o mocy 100–250 kW, a falowniki łańcuchowe o mocy poniżej 100 kW.
Krótkie wprowadzenie na temat stringowego falownika fotowoltaicznego
- Wysoki stopień ochrony, głównie IP65, może być instalowany bezpośrednio na zewnątrz;
- Wejście prądu stałego to specjalny wodoodporny zacisk MC4 do instalacji fotowoltaicznej, który można podłączyć bezpośrednio do płytki akumulatora bez konieczności przechodzenia przez skrzynkę przyłączeniową prądu stałego;
- Szeroki zakres napięcia wyjściowego, wyjściowe napięcie sieciowe AC 480 V, możliwość bezpośredniego podłączenia do lokalnej jednofazowej lub trójfazowej sieci energetycznej;
- Liczba kanałów MPPT to zwykle wiele wejść (nasza firma ma 6 MPPT). Sterowanie MPPT jest dokładniejsze i można je dostosować do wymagań różnych scenariuszy zastosowań.
Zalety falownika fotowoltaicznego typu string
1. Falownik szeregowy ma MPPT po stronie prądu stałego, a koniec prądu przemiennego jest podłączony równolegle do sieci. Jego zaletą jest to, że w mniejszym stopniu wpływają na niego różnice modułowe pomiędzy strunami oraz okluzja cieni, co w największym stopniu zwiększa wytwarzaną moc;
Na przykład: w przypadku korzystania ze scentralizowanego falownika fotowoltaicznego, ponieważ panele fotowoltaiczne są połączone szeregowo, napięcie każdego ciągu paneli fotowoltaicznych jest tak samo. Jednakże, gdy istnieją czynniki zewnętrzne, takie jak cienie, które powodują, że niektóre elementy panelu fotowoltaicznego nie wytwarzają normalnie energii elektrycznej, odpowiadające im obszary innych paneli fotowoltaicznych nie mogą dalej działać. W związku z tym ilość wytwarzanej energii jest zmniejszona i nie można osiągnąć wcześniej określonej mocy.
2. Inwerter szeregowy MPPT ma szeroki zakres napięć, zazwyczaj 250–800 V, a konfiguracja komponentów jest bardziej elastyczna. Na obszarach deszczowych i mglistych czas generacji jest długi.
3. Inwerter podłączony do sieci typu string jest niewielki i lekki, a także jest bardzo wygodny w obsłudze i instalacji. W różnych zastosowaniach może uprościć konstrukcję i zmniejszyć zajęcie terenu, a podłączenie linii prądu stałego nie wymaga skrzynek połączeniowych prądu stałego ani szaf rozdzielczych zasilania prądem stałym.
4. Inwerter fotowoltaiczny typu string ma zalety: niskie zużycie energii własnej, niewielki wpływ awarii oraz wygodną wymianę i konserwację.
Wprowadzenie naszego falownika fotowoltaicznego typu string podłączanego do sieci
Rysunek inwertera fotowoltaicznego
1. 6-kanałowa technologia śledzenia MPPT wykorzystuje maksymalną wydajność konwersji paneli fotowoltaicznych. Sprawność statyczna MPPT wynosi nie mniej niż 99,9%, a sprawność dynamiczna MPPT nie jest mniejsza niż 99%.
2. Wysoka sprawność konwersji, maksymalna wydajność falowników fotowoltaicznych podłączonych do sieci nie powinna być mniejsza niż 98,8 %, a europejska ważona sprawność nie powinna być mniejsza niż 98,4%.
3. Dostępne są dwa poziomy napięcia 400VAC i 500VAC, które w pełni pokrywają rozproszone elektrownie dachowe i duże elektrownie naziemne.
4. 60 kW, 70 kW, 80 kW dostępne są trzy sekcje mocy, aby sprostać wymaganiom klientów. wymagania dotyczące doboru sekcji mocy.
5. Wymagania harmoniczne: Falownik przyłączony do sieci fotowoltaicznej nie powinien powodować nadmiernych zniekształceń przebiegu napięcia sieciowego oraz nadmiernych napięć harmonicznych i prądu harmonicznego wprowadzanych do sieci podczas pracy, aby zapewnić, że nie wpływa negatywnie na inne urządzenia przyłączone do sieci. W przypadku przyłączenia do sieci falownika fotowoltaicznego przyłączonego do sieci, całkowity współczynnik odkształceń harmonicznych napięcia w wspólnym miejscu przyłączenia nie przekracza 5%, zawartość harmonicznych nieparzystych napięcia nie przekracza 4%, a harmonicznych napięcia parzystych zawartość nie przekracza 2%. Gdy falownik podłączony do sieci fotowoltaicznej pracuje z mocą znamionową, całkowite odkształcenie harmoniczne prądu nie przekracza. 3%.
Schemat powiązania falownika
Opis powiązanego obiektu
Moduł: 18 do 22 modułów ogniw fotowoltaicznych jest połączonych szeregowo z portem wejściowym DC falownika podłączonego do sieci fotowoltaicznej. Falownik podłączony do sieci fotowoltaicznej ma 12 portów wejściowych prądu stałego i można go podłączyć do 12 ciągów modułów ogniw fotowoltaicznych.
Szafa podłączona do sieci prądu przemiennego: Szafa podłączona do sieci prądu przemiennego może agregować moc wyjściową prądu przemiennego wielu falowników podłączonych do sieci fotowoltaicznej w jeden kanał i podłączyć go do transformatora lub zasilać sieć energetyczną 400 V .
Transformator: Transformator przekształca moc wyjściową prądu przemiennego niskiego napięcia z falownika na energię prądu przemiennego średniego i wysokiego napięcia i wprowadza ją do sieci energetycznej 10 kV / 35 kV. Urządzenie odbiorcze komunikacji sterownika PLC jest instalowane po stronie niskiego napięcia transformatora.
Szafa komunikacyjna: Szafka komunikacyjna zbiera dane falownika za pośrednictwem komunikacji RS485 lub PLC i przekazuje je do chmurowego centrum monitorowania lub lokalnego monitorowania.
Router: Falownik jest podłączony do routera przez Wi-Fi w celu zdalnego przesyłania danych.
Centrum monitorowania w chmurze: Centrum monitorowania w chmurze gromadzi informacje o urządzeniu falownika i dane operacyjne przez Internet, a następnie wdraża monitorowanie danych, diagnostykę usterek oraz inteligentną obsługę i konserwację falownika poprzez analizę dużych zbiorów danych systemu.
Monitorowanie lokalne: Monitorowanie lokalne umożliwia monitorowanie i sterowanie falownikiem w czasie rzeczywistym.
APLIKACJA: Oprogramowanie aplikacji mobilnej odczytuje dane falownika z centrum monitorowania w chmurze. Zdalne monitorowanie falownika można uzyskać za pomocą aplikacji mobilnej.